Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Élettani és Neurobiológiai Tanszék
Kód
kisosbhb18em
Cím
Kísérletes őssejtbiológia EA
Tervezett félév
Tavaszi
Meghirdetve
2024/25/1, 2024/25/2
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
A kurzus átfogó áttekintést nyújt az őssejtbiológiáról, beleértve az embrionális és felnőtt ős- és progenitorsejtek alapvető vonatkozásait, az organogenezis és a sejtdifferenciálódás folyamatait, különösen a központi idegrendszerben, valamint a releváns kutatási technikákat. Tananyagként fontos tudományos eredményeket bemutató összefoglaló cikkek és eredeti tanulmányok szolgálnak. A különböző szövettípusokban található őssejtek általános tulajdonságainak bemutatása mellett a tárgyalt témák között szerepelnek az iPS technológiák, a sejtsors-specifikáció és differenciálódás molekuláris és (epi)genetikai szabályozása, valamint az őssejtek gyakorlati alkalmazásai és terápiás lehetőségei a regeneratív gyógyászatban. Az őssejt alapú terápiák és a regeneratív orvoslás etikai szempontjai és nehézségei is szóba kerülnek.
Tantárgy tartalma
1.       Őssejt-terápia: alapfogalmak. Transzdifferenciáció: valóság vagy kísérleti műtermék?  Az őssejt-terápia gyakorlati alkalmazásai és jövőbeli lehetőségei. Etikai szempontok. 2.       Az őssejt általános fogalma. Az elköteleződési lépések általános ismertetése. Az őssejtek azonosítására általánosan alkalmazott kísérletes technikák, markerek (SSEA-1, Nanog, Oct4, nestin) áttekintése. 3.       Őssejt-elköteleződésben érintett jelátviteli útvonalak. A szöveti differenciáció főbb jelátviteli útvonalainak (Wnt, TGF/BMP, shh, Notch-Delta) ismertetése. 4.       Embriológiai alapismeretek, sorstérképezés. Az extraembrionális szövetek eredete. Az embrionális őssejtek (ES) elköteleződési lépései, a csíralemezek kialakulása. Sorstérképezés a főbb csíralemezekben - gyakorlati megközelítések. 5.       Az ivarszervi őssejtek elhelyezkedése, a gonádfejlődés szabályozása. A szöveti mikrokörnyezet (niche) szerepe a differenciációban, illetve a differenciálatlan állapot fenntartásában. A szex-specifikus jellemzők. Teratokarcinómák kialakulása. 6.       Az izomszövet őssejtjei embrionális és felnőtt korban. A sima-, szív- és vázizom irányú differenciációt szabályozó faktorok. Sérülést követő sejtpótlási lehetőségek a szív-, a sima- és a vázizomban. 7.       Az endoderma (máj, bél, hasnyálmirigy) őssejtjei. Az endoderma (máj, bél, hasnyálmirigy) őssejtjeinek elhelyezkedése, eredete, differenciációjuk szabályozása. Sejtpótlási lehetőségek, őssejt- izolálás és transzplantáció. 8.       Az iPS saga I. 8 év alatt a Nobel-díjig. Az eredeti iPS és a technika továbbfejlesztése. 9.       Az iPS saga II. Az iPS elv etikai és klinikai alkalmazhatósága. Gyógyszeripari megközelítések: páciens-specifikus gyógymód vagy screening? 10. A felszíni ektoderma differenciációja. Az egyes sejttípusok elkülönülése, embrionális fejlődése. A felnőttkori őssejtek elhelyezkedése, differenciációs lépései és ezek szabályozása. A bőrszövet pótlási lehetőségei. 11.   A központi idegrendszer sejtjeinek pótlási lehetőségei I. A központi idegrendszer sejtjeinek pótlási lehetőségei: célok, remények és korlátok (Parkinson kór, Alzheimer kór, ALS, gerincvelői sérülések). 12.   A központi idegrendszer sejtjeinek pótlási lehetőségei II. A központi idegrendszer sejtjeinek pótlási lehetőségei: célok, remények és korlátok (Parkinson kór, Alzheimer kór, ALS, gerincvelői sérülések). 13.   Az idegszövet sejtdifferenciációja. A dúcléc kialakítása, a perifériás idegrendszer kialakulása. Az egyes sejttípusok kialakulását, fejlődését és migrációját befolyásoló környezeti hatások. Receptorsejtek pótlási lehetőségei. 14.   A csont- és porcrendszer kialakítása. A csont- és porcrendszer kialakításában embrionálisan és felnőtt korban szerepet játszó őssejtek. Mesterséges porc és csont kialakítása, terápiás lehetőségek.
Számonkérés és értékelés
A regisztrált hallgatók számára az órai részvétel kötelező, legfeljebb 2 alkalommal lehet hiányozni. Ha valaki 2 alkalomnál többet hiányzik, a kihagyott órákon tárgyalt témakörben megírt esszét (2000 szó) kell beadnia a Canvas felületen keresztül. A hallgatóknak a félév során legalább egy tudományos cikket el kell olvasniuk, órai megvitatás céljából. A vizsga szóban, személyes formában, angol nyelven zajlik a vizsgaidőszakban. A vizsga témakörei a Canvas felületen elérhetők. Az értékelés 5-fokozatú skálán történik.
Irodalomjegyzék
A Canvas felületen elérhető diasorok és kiegészítő anyagok. Alapvető információ az őssejtekről az NIH honlapján: https://stemcells.nih.gov/info/basics

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 1/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Növénybiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-NÖVÉNYBIOL-NMHU) hu 7 1/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 1/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 1/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 1/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVÉNYBIOL-NMEN) en 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 1/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 1/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 1/2
Vissza