Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Növényszervezettani Tanszék
- Kód
- novmiknb22em
- Cím
- Növény-mikroba kölcsönhatások EA
- Tervezett félév
- Őszi
- ECTS
- 3
- Nyelv
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Átlátja a növény-mikroba kölcsönhatások magas szintű jellegzetességeit. Ismeri a növény-mikroba kölcsönhatásokkal kapcsolatos fogalmakat, azok használatát. Érti a növény-mikroba kölcsönhatásokkal kapcsolatos összefüggéseket. Érti az interdiszciplináris megközelítés jelentőségét. Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között. Képesség: Képes a növény-mikroba kölcsönhatások jellemzőinek felismerésére, ezek összehangolt, magas szintű értelmezésére. Képes a növény-mikroba kölcsönhatások fogalmainak szakszerű, magas szintű használatára. Képes a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyaga közötti összefüggések felismerésére, integrációjára. Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni, ismerethalmazokat, azokat elemzi és értékeli. Képes eredményeit szóban és írásban magas színvonalon közölni. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a növény és gomba hatóanyagokhoz köthető jelenségek magas szintű tudományos magyarázatára. Attitűd: Törekszik, hogy a területen megszerzett tudását integráló szemlélettel használja az élő rendszerek működésének megértéséhez. Nyitott az újabb biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére. Betartja és betartatja a kutatásetika szabályait. Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre Elkötelezett a biológia szakterületén tudása folyamatosan gyarapítására. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Felelősséget érez azért, elsajátítsa a növény-mikroba kölcsönhatások témaköréhez tartozó magasabb szintű ismeretanyagot. Eligazodik a munka világában, segíti partnereit a tudatos, célorientált feladat-végrehajtásban.
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja a növény-mikroba kölcsönhatások ezek típusainak magasabb szintű fogalmainak és összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: Növényi holobiont, mit fogalmi keretrendszer. Növényi mikrobiom. Növény-mikroba kölcsönhatások fő típusai. Patogenitás-mutulizmus. Növényi vírusok. Növény-baktérium kölcsönhatások. Növénykórokozó gombák. Endofitonok. Mikorrhizák: arbuszkuláris mikorrhiza, ektomikorrhiza, egyéb mikorrhizatípusok. Alkalmazási lehetőségek. Evolúciós, ökológiai vonatkozások.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5) A vizsgaidőszaki kollokviumra az előadások anyagából és a megadott szakirodalomból kell felkészülni, és, előre megadott szempontok alapján készített rövid kutatási tervvel. A szóbeli vizsga egyrészt számonkérés a tematika két témájából, és az elkészített projektterv átbeszélése, ezek értékelése.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok Megadott online források