Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak
- Kar
- Természettudományi Kar
- Szervezet
- TTK Növényszervezettani Tanszék
- Kód
- plastinb22em
- Cím
- A plasztiszok biológiája EA
- Tervezett félév
- Őszi
- Meghirdetve
- 2024/25/1
- ECTS
- 3
- Nyelv
- en
- Oktatás célja
- Kompetenciák: Tudás: Átlátja a növényi színtestek (plasztiszok) felépítésének, működésének és evolúciójának jellegzetességeit. Ismeri a plasztiszok molekuláris és sejtbiológiájának, valamint anyagcsere-élettanának megértéséhez szükséges fogalmakat, azokat szakszerűen tudja alkalmazni. Érti a színtestek rendszerezésének és kutatásának alapjait és összefüggéseit. Érti az interdiszciplináris megközelítés jelentőségét. Ismeri az összefüggéseket a különböző tárgyak keretében elsajátított ismeretkörök között, képes a kapcsolódó ismeretek szintetizálására. Képesség: Képes a plasztiszok szerkezeti és működésbeli jellemzőinek felismerésére, ezek összehangolt, magas szintű értelmezésére, valamint a különböző természettudományos szakterületek tudás- és ismeretanyagával való integrációjára. Képes a színtestek evolúciójával, szerkezeti és működésbeli diverzitásával, valamint anyagcseréjével és élettanával kapcsolatos fogalmak szakszerű, magas szintű használatára. Tudományos szempontok szerint képes rendszerezni ismerethalmazokat, azokat elemzi és értékeli. Képes eredményeit szóban és írásban magas színvonalon közölni, nézeteit ismeretei birtokában kifejteni és megvédeni. Képes interdiszciplináris gondolkodásra, és a színtestekkel összefüggő folyamatokkal kapcsolatos általános törvényszerűségek megfogalmazására, kapcsolódó kísérletek tervezésére. Képes a megszerzett tudását alkalmazni a színtestek biológiájával összefüggő jelenségek magas szintű tudományos magyarázatára. Attitűd: Törekszik, hogy a területen megszerzett tudását integráló szemlélettel használja a növényi színtestek működésének megértéséhez. Nyitott az újabb biológiai és más természettudományos kutatási eredmények megismerésére. Betartja és másokkal is betartatja a kutatásetika szabályait. Aktívan terjeszti a szaktudomány eredményeit, álláspontja védelmében síkra képes szállni az áltudományok képviselőivel szemben. Elkötelezett és nyitott a tudományos megalapozottságú ismeretekre, integratív szemléletre. Elkötelezett a biológia szakterületén tudása folyamatosan gyarapítására. Autonómia és felelősség: Képes önállóan végiggondolni alapvető szakmai kérdéseket. Szakmai és nem szakmai körökben felelősen nyilvánít véleményt biológiai, kutatásetikai és bioetikai kérdésekről. Felelősséget érez azért, elsajátítsa a színtestek biológiájának témaköréhez tartozó magasabb szintű ismeretanyagot
- Tantárgy tartalma
- A tárgy célja a színtestek biológiájának (evolúciós, morfológiai, szerkezeti, molekuláris és működésbeli diverzitásának és plaszticitásának), valamint ökológiai, gyógyászati és mezőgazdasági jelentőségének magasabb szintű fogalmainak és összefüggéseinek egymásra épülő, integrált bemutatása. Az előadás fontosabb témái: Plasztiszok felfedezése, típusainak megismerése. Endoszimbionta elmélet. Plasztiszok evolúciója. Plasztiszok morfológiai változatossága. Színtestek fénymikroszkópos és elektronmikroszkópos szerkezete, fontosabb szerkezeti elemek szerveződése. Főbb színtest típusok és ezek egymásba alakulásai. Színtestek anyagcseréje: fotoszintézis, másodlagos anyagcsere. Színtestek ionháztartása. Színtestek szignalizációs folyamatai. Színtestek ökológiai, gyógyászati és mezőgazdasági jelentősége. Színtestek kutatásának módszertani lehetőségei.
- Számonkérés és értékelés
- k5 = kollokvium jegy (5), (1 - elégtelen, 5 - jeles) A vizsgaidőszaki szóbeli kollokviumra a tematikából (az előadások anyagából és a megadott szakirodalomból) kell felkészülni.
- Irodalomjegyzék
- Kiadott előadásanyagok (pdf)