Kurzus nemzetközi vendég- és részidős hallgatóknak

Kar
Természettudományi Kar
Szervezet
TTK Anatómiai, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszék
Kód
tumbiogb22em
Cím
Tumorbiológia EA
Tervezett félév
Őszi
Meghirdetve
2024/25/1
ECTS
3
Nyelv
en
Oktatás célja
Kompetenciák: Tudás: Ismeri a tumorok osztályozását eredet szerint és kialakulásuk okait (örökletes hajlam, biológiai, kémiai, fizikai karcinogének). Tudja a tumorigenezis molekuláris és sejtmorfológiai lépéseit. Tisztában van a jelátviteli folyamatokkal és azok hozzájárulásával a rák kialakulásához. Ismeri és érti a legfontosabb tumorszuppresszor gének működését, inaktiválódásuk okait. Ismeri a tumorigenezis folyamatának legfontosabb lépéseit (immortalizáció, kontrollálatlan sejtciklus, heterotipikus jelátvitel, invázió, metasztázis kialakulás, tumorsejtek „evolúciója”). Tisztában van a tumorsejtek ellen ható és azokat támogató immunológiai folyamatokkal. Érti a különféle rákellenes terápiák hatásmechanizmusait és a rezisztencia kialakulásának lehetséges útjait. Képesség: Megszerzett ismeretei alapján képes a tumorbiológia témakörben természettudományos alapokon nyugvó érvelésre. Képes a komplex, sokféle módszertani megközelítést igénylő tumorbiológiai problémák megoldására terveket készíteni. Képes a rákkutatás és gyógyászat témakörében szakszerűen kifejezni magát mind szóban, mind írásban. A megszerzett ismeretanyagok révén átlátja a rák diagnózis és gyógyászat folyamatát, a személyre szabott orvoslás mibenlétét. Attitűd: Korábbi tanulmányai során elsajátított ismereteire építve sajátítja el a rák genetikáját, sejtbiológiáját, biokémiáját, immunológiáját. Törekszik arra, hogy a tumorbiológia területén megszerzett ismereteit integrálja biológiai tudásába. Nyitott a tudományosan megalapozott tudásra. Tisztában van a tumor kialakulással és gyógyászattal kapcsolatos egyéni és társadalmi problémákkal, a felmerülő etikai problémákkal. Autonómia és felelősség: Képes a tumorbiológia szakirodalmában tájékozódni, az adatokat rendszerezni és feldolgozni. Képes önállóan tumorbiológiai problémákat azonosítani és kidolgozni, ezzel kapcsolatos anyagokat és prezentációkat készíteni. A megszerzett tudásanyag és több tudományterületet átfogó ismeretek révén felelős módon tovább tudja adni tudását a tájékozatlanoknak.
Tantárgy tartalma
A tárgy célja a tumorok kialakulását kísérő genetikai és sejtbiológiai változások részletes megismerése, a lehetséges kiváltó okok taglalása és az áttétképződés biológiájának elsajátítása. A terápiás lehetőségek megismerése kiválasztott példákon keresztül. Az előadás fontosabb témái: A tumorok eredete, tumor progresszió. Patológiai alapozás. A normoplasia, hyperplasia, dysplasia, metaplasia és neoplasia, benignus és malignus tumor fogalma, jellemzőik. A malignus transzformáció folyamata: növekedési (sejtciklus) és differenciációs rendellenesség. A transzformált sejt tulajdonságai. A tumorok eredetük szerinti osztályozása. Epidemiológiai vizsgálatok, az életvitel szerepe a rák gyakoriságában. Rákkeltő ágensek, mutációk, mutagenicitási tesztek. Tumorvírusok felfedezése, Rous sarcoma vírus, SV40. Tumorigenitási tesztek. Gyorsan és lassan transzformáló retrovírusok, virális és celluláris onkogének, protoonkogén aktiváció módozatai. Ras felfedezése, onkogén mutációk, effektorok: MAPK, PI3K/Akt és Ral útvonalak aktivációja. Sejtadhézió, integrin jelátvitel. GPCR, Jak/STAT, Wnt/beta-catenin, NFkappaB, Notch, Hedgehog/Patched jelátvitel áttekintése. A proliferációt kísérő metabolikus változások: a Warburg effektus. A rákos fenotípus sejtes szinten recesszív, az egyed szintjén domináns: az Rb felfedezése. Az első mutációt követő második esemény általában a heterozigótaság elvesztése (LOH). Haploinszufficiencia. Az NF1, APC, VHL tumorszuppresszorok működése. A pRb és a sejtciklus szabályozása: ellenőrzőpontok, ciklinek és CDK-k működése. A Myc szerepe a sejtciklus és a differenciáció során. A p53 és szerepe a sejtciklus, DNS hibajavítás, angiogenezis és apoptózis szabályozásában. Szeneszcencia, a teloméra szerepe. BFB ciklusok a krízis során. Kariotípusos káosz kialakulása. Tumor progresszió, alternatív útvonalak. Szelekció és klonális expanzió: hasonlóságok és eltérések a Darwini evolúcióhoz képest. Tumor őssejtek, klonális diverzifikáció. A rák evolúciójának vizsgálata, onkogén kollaboráció. Nem mutagén karcinogének: promotorok hatásmechanizmusa. DNS hibajavító rendszerek. Genom instabilitás és tumor progresszió. Heterotipikus jelátvitel, a sebgyógyulás és a tumor kialakulás hasonlóságai: EMT, angiogenezis, gyulladás. A lokális invázió és metastasis lépései. Primer tumorok és metastasis tropizmus. Oszteolitikus és oszteoblasztikus emlőrák metastasis-ok. Professzionális APC-k (makrofágok, dendritikus sejtek), NK sejtek és T-sejtek szerepe a rák biológiájában. Immunszuppresszió és rák kapcsolata, tumor-infiltráló limfociták és tumor-asszociált makrofágok. Tumor (neo)antigének, tumor immun-evázió. Monoklonális ellenanyagok: herceptin, rituxan és hatásmechanizmusaik. Adoptív sejttranszfer. A rák előfordulási gyakorisága és a mortalitás viszonya. Kemoterápia és mitotikus katasztrófa. Hiperaktív jelátvitel gátlása a tumosejtekben: a Gleevec terápiás jelentősége. Problémák: rezisztencia kialakulása, P-glikoprotein, tumor őssejtek.
Számonkérés és értékelés
k5 = kollokvium jegy (5) A számonkérés és értékelés rendszere: kollokvium Moodle vizsga formájában (többszörös választáson alapuló tesztsor megoldása online).
Irodalomjegyzék
Kiadott előadásanyagok (pdf) Robert Weinberg: The Biology of Cancer (angol nyelvű tankönyv)

Kurzus szakjai

Név (kód) Nyelv Szint Kötelező Tanév ...
bioinformatikus (TTK-BIOLÓGUS-BIOINFORMAT-NMEN) en 7 2/2
Biológus MSc - Idegtudomány és Humánbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Molekuláris genetika, Sejt- és fejlodéstudomány szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Molekuláris-, Immun- és Mikrobiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMHU) hu 7 2/2
Biológus MSc - Ökológia, Evolúció- és Konzervációbiológia szakirány (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMHU) hu 7 2/2
Erasmus program keretében (TTK-ERASMUS-NXXX) en Kötelező
idegtudomány és humánbiológia (TTK-BIOLÓGUS-IDEGTUDHUMB-NMEN) en 7 2/2
molekuláris genetika, sejt- és fejlődésbiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLGSEJTFEJ-NMEN) en 7 2/2
molekuláris, immun- és mikrobiológia (TTK-BIOLÓGUS-MOLIMMMIKRO-NMEN) en 7 2/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMHU) hu 7 2/2
növénybiológia és mikológia (TTK-BIOLÓGUS-NÖVBIOLMIKOL-NMEN) en 7 2/2
ökológia, evolúció- és konzervációbiológia (TTK-BIOLÓGUS-ÖKOEVOKONZ-NMEN) en 7 2/2
Vissza